Higiena Jamy Ustnej

Scaling

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling, wymaga użycia tzw. profesjonalnych środków higienizacyjnych, którymi są aparaty ultradźwiękowe lub specjalne piaskarki oraz specjalistyczne narzędzia ręczne stosowane do wygładzania powierzchni korzeni – kirety. Doszczętne usunięcie kamienia nie jest rzeczą łatwą. Scaling zazwyczaj wykonywany jest etapowo: najpierw oczyszczane są powierzchnie zębów położone nad dziąsłami, następnie systematycznie usuwany jest kamień zalegający w kieszeniach dziąsłowych , czyli poddziąsłowy. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu, o ile takie jest życzenie pacjenta. Często w jego wyniku uzyskuje się likwidację stanu zapalnego, a przez to zahamowanie procesów zaniku przyzębia. Po usunięciu kamienia przy bardzo dużym stanie zapalnym tkanek przyzębia może wystąpić konieczność zastosowania specjalnych płukanek, które mają za zadanie działać osłonowo i ściągająco na rozpulchnione i krwawiące dziąsła. Dalsze leczenie sprowadza się do systematycznej kontroli stanu przyzębia i ewentualnych zabiegów oczyszczenia zębów.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie polega na usuwaniu wszelkich osadów i  przebarwień głównie z gładkich powierzchni zębów, które nie zostały oczyszczone podczas scalingu. Po piaskowaniu zębów uzyskuje się efekt wybielonych zębów, tj. zęby są jaśniejsze niż przed tym zabiegiem.

Bezpośrednio po oczyszczeniu zębów konieczne jest wykonanie polerowania zębów specjalną szczotką z pastą polerowniczą. Czynność ta jeszcze doczyszcza zęby i wygładza ich szorstkość co zmniejsza możliwość odkładania się wszelkich osadów i kamienia.

Czyste zęby bez osadu i kamienia to nie tylko estetyka i jasny uśmiech, ale także zapobieganie wcześniejszej utraty zębów (paradontozy) z powodu przewlekłego stanu zapalnego przyzębia.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.