FAQ

Czym są korony i mosty?

 Zarówno korony, jak i mosty są stałymi uzupełnieniami protetycznymi. W odróżnieniu od uzupełnień ruchomych, takich jak protezy zębowe, które można codziennie wyjmować i czyścić, korony i mosty są mocowane do istniejących zębów lub implantów i mogą być zdejmowane jedynie przez dentystę.

Korony protetyczne są często stosowanymi odbudowami pojedynczych zniszczonych zębów, których dalsze leczenie  poprzez zakładanie wypełnień nie jest możliwe.  Utrata zębów jest niewątpliwie bardzo nieprzyjemna dla każdego człowieka. Czasami utrata zdrowych zębów powiązana jest z przeżyciem nieszczęśliwego wypadku, w wyniku, którego korona zdrowego zęba ulega zniszczeniu. Korony zębowe to rodzaj odbudowy protetycznej umieszczany na oszlifowanej koronie zęba naturalnego lub w przypadku wcześniejszego leczenia kanałowego na wzmacniającym tkanki naturalne wkładzie koronowo-korzeniowym zamocowanym w kanałach korzeniowych i odbudowującym koronę zęba.
 

Czy korony będą widoczne?

Nie. Korona zostanie wykonana tak, aby pasowała do Twoich pozostałych zębów. Odcień zębów sąsiadujących będzie tak dobrany, aby wyglądał naturalnie i pasował do otaczających koronę zębów. Korona tymczasowa  wykonywana zazwyczaj z akrylu, będzie umocowana na koniec pierwszego spotkania i będzie tam aż do wykonania prawdziwej korony i umocowaniu jej na miejscu tymczasowej. Korona tymczasowa może być minimalnie widoczna, ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie przez około 2 tygodnie.
 

Jak długo trwa cały zabieg ?

Cały zabieg obejmuje najczęściej dwie wizyty: pierwsza to szlifowanie zęba, pobranie wycisku, wybranie koloru nowej korony oraz założenie korony tymczasowej, a druga to  założenie na oszlifowany ząb już ostatecznej korony za pomocą cementu dentystycznego.
 

Na jak długo wystarczają korony?

Długość życia korony zależy od tego jak będziemy o nią dbać. Sama korona nie ulega próchnicy, jednak może się ona rozpocząć w miejscu połączenia korony z zębem. Jest to bardzo istotne, aby utrzymywać ten obszar w czystości tak jak pozostałe zęby jeśli nie chcemy, aby próchnica zagrażała koronie. Odpowiednia higiena  pozwoli koronie utrzymać się na bardzo długo.
 

Jak korona jest przymocowywana do zęba?

W momencie kiedy korona zostanie dopasowana a jej wygląd będzie cię zadowalał zostanie ona połączona z zębem specjalnym dentystycznym cementem. Ten cement łączy również plomby z zębem, dzięki czemu utrzymują się na miejscu bardzo długo.


Czy będę  odczuwał, że mam koronę?

Ponieważ kształt korony będzie nieznacznie różnił się od posiadanego wcześniej zęba możesz odczuwać dyskomfort na początku. Po kilku dniach nie powinieneś już czuć różnicy. Korona może wymagać lekkich poprawek jeżeli czujesz że wystaje poza powierzchnie linii pozostałych zębów. Jeżeli to odczujesz powiedz dentyście o problemie, a on dokona korekty.
 

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

W większości przypadków leczenie można zakończyć już na pierwszej wizycie. Ograniczeniem dla takiego leczenia jest czas, który lekarz ma przeznaczony dla danej osoby,  wytrzymałość pacjenta z otwartymi ustami przez dłuższy czas oraz nietypowe ukształtowanie kanałów korzeniowych.

W takich przypadkach leczenie kanałowe trzeba rozłożyć na kilka wizyt. Leczenie kanałowe zębów z martwą i zakażoną miazgą wymaga wyjałowienia kanałów korzeniowych. Do tego celu stosuje się różne płukanki i środki dezynfekujące oraz opatrunki do kanałów.

Prawidłowe wypełnienie sterylnego kanału daje możliwość samoistnej regeneracji zniszczonych tkanek wokół wierzchołka kanału. Takie gojenie kości trwa około 6 miesięcy. Po tym czasie od leczenia kanałowego zalecane jest wykonanie kontrolnego badania Rtg.
 

Czy opłaca się leczyć ząb kanałowo czy może lepiej go usunąć?

Oczywiście, że tańsze ale tylko pozornie jest usunięcie zęba niż leczenie kanałowe. Po usunięciu zęba powstałą lukę trzeba uzupełnić protetycznie co znacznie podwyższa koszt całego leczenia. Po usunięciu choćby jednego zęba i niezastąpieniu go w porę sztuczną odbudowa, sąsiednie zęby zaczynają się pochylać, przekręcać a przeciwstawne wysuwać w stronę pustego miejsca po brakującym zębie. Taka „wędrówka” zębów może negatywnie wpłynąć na zdolność żucia, spowodować przeciążenie sąsiednich zębów a w konsekwencji do ich rozchwiania i starcia  pozostałych zębów. Braki zębowe generują także przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych co doprowadza do ich trzeszczenia i dolegliwości bólowych.

Migracja zębów doprowadza także do zapadnięcia się policzków i warg co przekłada się na niekorzystne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Na skutek przeciążeń obnażają się szyjki zębowe a ułatwione odkładanie się płytki nazębnej doprowadza do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy a co za tym idzie szybszej utraty pozostałych zębów.

Istotne są także koszty. Wykonanie uzupełnień protetycznych w postaci: protez, mostów czy z zastosowaniem implantów jest wielokrotnie droższe od leczenia kanałowego i wypełnienia zęba plombą bądź rekonstrukcji pojedynczą koroną.

Najważniejsze jest uratowanie korzenia by móc przy jak najmniejszych kosztach przywrócić prawidłowość uzębienia.


Czy ząb po leczeniu kanałowym nie ulegnie zniszczeniu?

Ząb, który musiał być leczony kanałowo ma zwykle zniszczoną koronę a czasem nawet pozostaje tylko korzeń. W takich przypadkach gdy brak jest możliwości na odbudowę zęba plombą, albo ścianki zęba są zbyt słabe by utrzymać wypełnienie należy wykonać odbudowę protetyczną na bazie wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Uzupełnienia takie gwarantują przywrócenie pełnej estetyki co do kształtu i koloru zęba jak i warunków zgryzowych.


Czy ząb martwy zmienia swoją barwę?

Niestety zęby leczone kanałowo łatwiej przebarwiają się niż zęby zdrowe. Przebarwienia takie mogą pochodzić z wewnątrz zęba jak i z zewnątrz. W zależności od stopnia przebarwienia można taki ząb poddać wybielaniu lub skorzystać z możliwości stomatologii estetycznej zakładając licówki kompozytowe lub porcelanowe albo korony.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.