Jest uzupełnieniem protetycznym, które odbudowuje utraconą koronę naturalną zęba lub stanowi część mostu protetycznego.
Korona może pokrywać cały ząb i jest wtedy nazywana koroną całkowitą lub może pokrywać część zęba i jest wtedy nazywana koroną częściową.
Korony całkowite wykonuje się z jednego lub dwóch rodzajów materiału.
Korony z jednego rodzaju materiału mogą być jednolicie odlane ze stopu metalu lub wykonane jednolicie z porcelany lub kompozytu protetycznego.
Korony z dwóch rodzajów materiałów składają się najczęściej z metalowej części wewnętrznej będącej rodzajem czapeczki pokrywającej ząb lub np. wkład koronowo – korzeniowy i części zewnętrznej imitującej koronę naturalną zęba.
Część zewnętrzna może być wykonana z porcelany lub tworzywa sztucznego trwale połączonego z metalową częścią wewnętrzną. Wielkość, kształt i kolor części zewnętrznej są dobierane do pozostałych sąsiednich zębów.
Materiałem, z którego odlewa się części metalowe koron są stopy metali szlachetnych i nieszlachetnych a niekiedy czysty tytan czy złoto. Metalowe części koron można wykonywać metodą galwaniczną.
Uwaga: niektóre rodzaje koron można wykonywać wyłącznie ze stopów metali szlachetnych. Dotyczy to m.in. półkoron (koron trzyćwierciowych) koron teleskopowych.
Jest szczególnym rodzajem koron, które nigdy nie występują samodzielnie. Stanowią zawsze część większej konstrukcji protetycznej.
Korona teleskopowa to zespół składający się z dwóch koron.
Pierwsza – jednolicie metalowa ma postać czapeczki pokrywającej oszlifowany ząb. Jest ona na stałe osadzona na zębie. Druga korona jest dokładnie dopasowana do pierwszej i nasuwana na nią. Ta druga korona połączona jest z ruchomą protezą, czyli tworzy całość: proteza + korona.
Po nałożeniu koron zewnętrznych na wewnętrzne powstaje tarcie, które zapewnia dobre umocowanie protezie. Korony zewnętrzne również wykonuje się ze stopów szlachetnych. W celach estetycznych pokrywa się je przeważnie kompozytem.
Uwaga: Kompozyt jest materiałem bardzo podobnym do naturalnego zęba lecz jest mało wytrzymały na ścieranie, dlatego przeważnie pokrywa się nim tylko części widoczne koron. Części niewidoczne lub mało widoczne, które zwierają się z zębami przeciwstawnymi na ogół pozostają niepokryte tworzywem a więc widoczny jest na nich metal.