Wkłady koronowo – korzeniowe lub endokorony

Jest rodzajem indywidualnie wykonanego ćwieka, który osadza się w odpowiednio przygotowanym wcześniej kanale korzeniowym.
Wymaga to wcześniejszego przeprowadzenia leczenia kanałowego tj. opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego, a następnie częściowe usunięcie wypełnienia kanałowego i poszerzenia światła kanału do odpowiedniej wielkości.

Wkłady koronowo – korzeniowe dzielą się na dwie części: kanałową (korzeniową) i koronową. Pierwsza stanowi „zakotwiczenie” w kanale, druga wystaje do jamy ustnej i jest podbudową dla korony protetycznej imitującej utraconą koronę własną zęba.

Do zębów wielokanałowych o znacznej rozbieżności osi kanałów wykonuje się wkłady składające się z kilku części różnie ze sobą łączonych w zębie, dla którego są przeznaczone.

Wkłady umocowuje się w zębie za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

Obecnie wykonujemy często endokorony, które stanowią monoblok koronowo-korzeniowy wykonany z jednolitego materiału, tj.ceramiki lub z kompozytu.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.